I går släpptes de första riktlinjerna gällande autism och adhd i arbetslivet!

Det tackar vi på MrsHyper Arbetsmiljöverket för.

Det har länge pratats om att anpassningar och stöd är viktiga i skolan för att barn med dessa diagnoser ska lyckas. Det är också viktigt i vuxen ålder, på en arbetsplats.

”Anpassningar och stöd kan vara avgörande för att en anställning ska vara hållbar och långsiktig.”

Att välja riktning i vuxenlivet kan vara svårt för vem som helst, men extra svårt om ens förmågor inte tas tillvara, vilket är särskilt viktigt för personer med adhd och autism.

”Ett hållbart arbetsliv kan främjas av att man väljer en utbildning och yrke där ens förmågor tas tillvara och utvecklas.”

Arbetsgivare måste möta sina anställda och inte bara förvänta sig att de ska förbättra sina färdigheter.

”Oftast läggs ansvaret på personen med autism, som förväntas förbättra sina färdigheter. Men kollegor och chefer kan också vidga sin förståelse bortom det egna funktionssättet och anpassa sin kommunikation för att bli mer inkluderande.”

Enligt DL 2008:267, Diskrimineringslagen är funktionsnedsättning en av de 7 diskrimineringsgrunderna (kön, könsöverskridande identitet/uttryck, etnisk tillhörighet, religion/trosuppfattning, funktionsnedsättning, sexuell läggning, ålder).

/Malin Roca Ahlgren, skribent, redaktör och författare och förälder til vuxna barn med NPF

Pin It on Pinterest

Share This